Terminal płatniczy – działanie i eksploatacja

Terminal płatniczy – działanie i eksploatacja

Automaty kasowe są coraz bardziej popularne. Na przykład w sklepach. Realizują dwie najpopularniejsze metody płatności, czyli gotówką i kartami kredytowymi lub debetowymi.

Automaty te składają się z kilku elementów sprzętowych i programowych:

  • monitora komputerowego lub ekranu tableta
  • oprogramowanie EPOS, czyli elektronicznego punktu sprzedaży
  • urządzenia do wydawania kart
  • szuflady na gotówkę
  • drukarki paragonów
  • skanera kodów kreskowych

Jeżeli chodzi o akceptowanie kart to może to odbywać się poprzez ręczne wprowadzanie danych lub automatyczne z użyciem systemu połączonego. Obie metody wymagają czytnika kart i połączenia z Internetem przez linię telefoniczną, za pomocą kabla, WiFi lub przez wbudowaną kartę SIM.

Samodzielny terminal kart pracuje niezależnie od oprogramowania kasowego lub kasy, przez którą rejestruje się transakcje. Dlatego po ustawieniu towaru do sprzedaży na ekranie kasy lub w kasie, trzeba wprowadzić sumę transakcji za pomocą klawiatury automatu kartowego. Następnie terminal połączy się z wystawcą karty, aby zatwierdzić tę operację. Potem terminal wydrukuje paragon, jeżeli ma zamontowaną drukarkę.

Zintegrowany terminal jest natomiast połączony z oprogramowaniem EPOS. Nie trzeba niczego na nim wprowadzać ręcznie. Sam wyśle kwotę transakcji do terminala kart, pokaże sumę transakcji i poinformuje o konieczności zatwierdzenia i wydrukuje paragon.
Współczesne systemy EPOS są zwykle wyposażone w dotykowy monitor. Przy przyjmowaniu gotówki wpisuje się kwotę, a program oblicza, ile reszty trzeba wydać i odbiera się ją z szuflady.

Obecnie dostępne systemy EPOS są zwykle połączone z centralnym komputerem lub oprogramowaniem tabletu, dlatego też szuflada otwiera się automatycznie, gdy na ekranie wprowadzi się sumę do zapłaty i włoży pieniądze. Jeśli nie jest on zintegrowany, może być konieczne ręczne otwarcie pojemnika na gotówkę.

Na koniec każdego dnia handlowego trzeba przeprowadzić „Raport Z”. który pokaże wszystkie dokonane transakcje, dzieląc je na sposoby płatności: gotówką, kartami, kartami podarunkowymi lub czekami. Taki raport może być widoczny na ekranie kasy, urządzeniu przenośnym lub komputerze, gdzie można zalogować się do systemu EPOS.

Dzięki stosowaniu samodzielnego terminala można porównać raport Z z terminala z raportem EPOS Z, aby sprawdzić, czy sumy są takie same. Jeśli są inne, może to być spowodowane tym, że płatność kartą nie została wprowadzona do systemu EPOS, albo też błędnie ją zadeklarowano jako płatność kartą, gdy faktycznie przeprowadzono ją gotówką lub innym sposobem.

Jeśli urządzenie przyjmuje również gotówkę, trzeba też sprawdzić czy klientom wydano tyle reszty, ile się im należało. Jeśli pojawią sie jakieś rozbieżności, to powinny być one odnotowane w księgowości.
Obowiązkiem jest rejestrowanie przebiegu sprzedaży w jakimś systemie księgowym. Współczesne systemy EPOS zwykle wykonują to automatycznie. Ale pod warunkiem, że wprowadzono do oprogramowania wszystkie rodzaje płatności: kartą, gotówką i innymi sposobami.

Polecamy rolki do terminala

Previous Druk komercyjny: Sposoby na zaoszczędzenie na kosztach papieru
Next Czym jest odtwarzacz SACD?

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Czym jest Assessment Center?

Ważnym problemem dla osób odpowiedzialnych za rozwój kadry menedżerskiej jest ocena potencjału danej osoby do wykonania w charakterze menedżera. Obecne metody oceny rozwoju menedżerów nie zmieniły się znacząco w ciągu

Strefa Biznesu 0 Comments

Meble kosmetyczne

Każda firma, a działalność salonu nie jest wyjątkiem, zaczyna się od przygotowania biznesplanu, a jego ważną częścią są wydatki. W pozycji kosztowej obowiązkową linią jest zakup mebli do salonu piękności.

Strefa Biznesu 0 Comments

Najlepsze chińskie smartfony z systemem Android 2020 roku

Rzeczy robione w Chinach często mają złą reputację: w końcu bycie przystępnym cenowo jest często podawane jako ich pierwsza i najważniejsza cnota. Nie można zaprzeczyć, że konkurencyjność cenowa jest tym,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź