Okulary

Okulary

W letnie dni, kiedy słońce mocno operuje, niezbędne staje się posiadanie dobrej ochrony oczu. Tę rolę pełnią okulary przeciwsłoneczne. To produkt obowiązkowy dla wszystkich przebywających na powietrzu. Wiele osób kusi zakup okularów wystawiony na bazarkach czy w supermarketach, bowiem ich cena jest niezwykle atrakcyjna, ale tak naprawdę zaopatrzenie się w tego rodzaju produkty może jedynie zaszkodzić. Jeśli komuś zależy na porządnej ochronie, musi wydać nieco więcej u profesjonalnego optyka. Jakie okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupić?

Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie ochronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Jeśli zamiast porządnych okularów ubierze się produkt z plastikowymi szkiełkami, wówczas dochodzi do sytuacji, w której wzrok jest bardziej narażony niż gdyby okularów nie założyć. Wynika to z tego, że oko przyzwyczaja się do ciemności wywołanej okularami, źrenice rozszerzają się i w związku z tym dostaje się do nich więcej niebezpiecznego promieniowania UV. Dlatego tak ważne jest, aby kupować okulary przeciwsłoneczne wyłącznie u sprawdzonego optyka.

Dlaczego należy nosić okulary przeciwsłoneczne?

W słonecznie dni okulary to absolutny „must have”. Brak okularów może doprowadzić do groźnych chorób, np. zaćmy czy degeneracji plamki żółtej. Bardzo poważnym następstwem nienoszenia okularów przeciwsłonecznych może być czerniak, czyli niebezpieczny nowotwór złośliwy. Nie jest powiedziane, że okulary całkowicie wyeliminują możliwość pojawienia się czerniaka, ale z całą pewnością znacząco zmniejszą ryzyko jest wystąpienia. Dlatego o okularach nigdy nie wolno zapominać!

Rodzaje okularów przeciwsłonecznych

Wybór okularów wcale nie jest prosty. I nie chodzi tylko o różne kolory i kształty oprawek. W ofercie sklepów optycznych znaleźć można produkty bardzo zróżnicowane, o odmiennych parametrach, oznaczonych wieloma symbolami. Warto zaznajomić się z dostępnymi rodzajami okularów, aby ostatecznie wybrać dobry produkt, który spełni oczekiwania. Jakie okulary można znaleźć u optyka?

  1. Okulary z filtrem UV – w przypadku okularów przeciwsłonecznych filtr UV to podstawa. Może on chronić oczy całkowicie przed promieniowaniem lub jedynie częściowo. Poleca się kupować okulary oznaczone UV 400, chroniące przed szkodliwymi promieniami w stu procentach.
  2. Okulary polaryzacyjne – oznaczone „polarized”, to okulary niwelujące oślepiające odblaski, np. od wody czy śniegu. Będą więc idealnym wyborem dla sportowców czy kierowców.
  3. Okulary z powłoką antyrefleksyjną – powłoka ta zapobiega odbijaniu się światła od okularów, dzięki czemu wyostrza obraz. Poza tym taka powłoka sprawia, że np. na soczewkach nie osadza się kurz.
  4. Okulary fotochromowe – to tak zwane inteligentne soczewki, które ściemniają się lub rozjaśniają w zależności od natężenia promieniowania. Są dość drogie, ale niezwykle praktyczne, zwłaszcza dla osób mających problemy ze wzrokiem.

Kolory soczewek

W sklepach optycznych nie brakuje okularów o różnych odcieniach soczewek. Czy kolory te mają znaczenie dla użytkownika? Wbrew pozorom zabarwienie soczewki to nie tylko kwestia estetyki. Soczewki szare to najbardziej uniwersalne produkty, dobrze odzwierciedlające rzeczywistość. Natomiast soczewki brązowe powodują, że kontrast jest większy i poprawiona jest głębia ostrości. Okulary ze szkłami żółtymi, czerwonymi, pomarańczowymi czy niebieskimi nie nadają się do używania w mocno słoneczne dni.

Kiedy nastaje lato, pora zaopatrzyć się w dobre okulary przeciwsłoneczne. Jednak nie warto kupować kiepskiej jakości produktów ze stacji benzynowej, bazarku czy supermarketu. Jakie okulary przeciwsłoneczne najlepiej kupić? Doskonałe będą okulary polaryzacyjne z filtrem UV 400 i powłoką antyrefleksyjną. Kolor soczewek także ma znaczenie: warto zdecydować się na modele z szarymi lub brązowymi szkłami.

Previous 4 kierowców jechało "pod prąd" autostradą - policjanci zatrzymali im prawa jazdy
Next Wcześniej mówił o "koktajlach", teraz nawoływał do przestępstw wobec parlamentarzystów RP

Może to Ci się spodoba

Następne lata mogą być jeszcze lepsze dla finansów polskiej Ekstraklasy

Jest kilka symptomów, które wskazują, że ten rok będzie dla polskiej Ekstraklasy jeszcze lepszy niż ubiegły – przekonuje Dariusz Marzec, prezes Ekstraklasy. Z raportu EY wynika, że w 2015 roku przychody klubów

Nowe przepisy antydopingowe czekają na podpis prezydenta

Po igrzyskach zostanie przedstawiona do konsultacji ustawa, która zwiększy kontrolę nad wydatkowaniem środków przez związki sportowe – zapowiada minister sportu i turystyki. Resort pracuje też nad wdrożeniem ustawy antydopingowej, która ma pomoc

Euro 2016 może przynieść UEFA 2 mld euro zysku

Największe imprezy sportowe to okręty flagowe światowego marketingu sportowego – przekonuje Grzegorz Kita, prezes Sport Management Polska. Wysoka frekwencja, a więc i coraz większe przychody ze sprzedaży biletów sprawiają, że również

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź