Narkomania – regulacje prawne

Narkomania – regulacje prawne

Narkomania to problem, który zatacza coraz szersze kręgi. Coraz więcej osób jest uzależnionych od narkotyków. Wiele z tych substancji prowadzi zarówno do uzależnienia fizycznego, jak i psychicznego, powodując powolną degradację dotkniętego uzależnieniem człowieka. Dlatego rządy wielu państw na świecie decydują się na wprowadzenie szeregu uregulowań prawnych, które pozwalają na walkę z narkomanią. Narkomania – regulacje prawne – na tym zagadnieniu skoncentrujemy się w naszym artykule.

Polska członkiem Komisji Środków Odurzających ONZ

Polska od dawna jest członkiem ONZ, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od dawna jest również członkiem Komisji Środków Odurzających ON. Jest to międzynarodowy organ, który zajmuje się właśnie narkomanią. Mało kto pamięta, że w 1994 roku Polska zdecydowała się podpisać konwencję o zwalczaniu nielegalnego handlu, a także przemytu środków, które wykazują działanie uzależniające. Została ona uchwalona w roku 1988. Obecnie w naszym kraju obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Różnice

Każde państwo ma własne regulacje prawne dotyczące środków psychoaktywnych. Określają one kwestie związane nie tylko z konsumpcją tych środków, ale również ich produkcją, handlem, a także przechowywaniem. Niektóre państwa – takie, jak na przykład Holandia – prezentują dość liberalne podejście do narkotyków. Polska należy do państw bardziej surowych pod tym względem. W naszym kraju nie ma przyzwolenia na zażywanie środków psychoaktywnych, ich produkcję, rozprowadzanie i przechowywanie. Już za naprawdę niewielką ilość narkotyku można trafić za kratki.

Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii

W naszym kraju powołane zostało do życia Krajowe Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Jest to jednostka budżetowa, nad którą nadzór sprawuje ministerstwo zdrowia. Jej zadaniem jest między innymi opracowanie projektu, którego celem jest zapobieganie narkomanii. Biuro zajmuje się również koordynowaniem działań związanych z projektem, a także monitorowaniem tego, jak są one realizowane. Ma ono za cel doprowadzenie do ograniczenia spożycia narkotyków, co jest bez wątpienia najważniejszym zadaniem biura.

Oczekiwania społeczne

Ciekawym jest to, że społeczeństwo prezentuje dość liberalne podejście do narkotyków. Powszechne jest na przykład oczekiwanie co do zalegalizowania marihuany. Postrzegana jest ona jako substancja całkowicie bezpieczna, która pozwala się zrelaksować. Nie należy jednak oczekiwać, że w naszym kraju szybko staje się ona legalna.Narkomania to poważny problem społeczny, który przez wiele lat spychany był na margines. Dzisiaj wiemy już, że nie można go lekceważyć. Na rynku pojawiają się coraz to nowe substancje o działaniu odurzającym, które sieją prawdziwe spustoszenie w organizmach zażywających je osób. Odurzają się coraz młodsi, a pomysłowość producentów nie zna granic. Dlatego tak ważne są odpowiednie uregulowania prawne, ale również edukacja nastawiona na uświadamianie, jakie konsekwencje może nieść ze sobą zażywanie narkotyków.

Previous Co powinno znaleźć się w salonie fryzjerskim?
Next Szmaragd - charakterystyka

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Biznes w Internecie

Internet daje nam naprawdę ogromne możliwości. Początkowo podchodziliśmy do niego z dystansem, co było spowodowane między innymi ogromnymi kosztami, jakie trzeba było ponieść, łącząc się z siecią. Dzisiaj większość z

Wiadomości 0 Comments

SEZON NA MOTO – SEZON NA BEZPIECZEŃSTWO

Na lubuskich drogach z dnia na dzień przybywa miłośników mechanicznych jednośladów – motocykli. Aby wrażenia z jazdy były tylko pozytywne, nad bezpieczeństwem zmotoryzowanych czuwają policjanci. Dzięki wykorzystaniu policyjnych motocykli, także

Wiadomości 0 Comments

ZA KIEROWNICĘ TYLKO WYPOCZĘTYM

Zmęczenie, apatia, otępienie, zwolnione reakcje. To tylko niektóre elementy, których wystąpienie u kierowcy powinno włączyć czujność. Te objawy to nieunikniona droga do ZAŚNIĘCIA za kierownicą. Jakie mogą być tego efekty

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź