Narkomania – regulacje prawne

Narkomania – regulacje prawne

Narkomania to problem, który zatacza coraz szersze kręgi. Coraz więcej osób jest uzależnionych od narkotyków. Wiele z tych substancji prowadzi zarówno do uzależnienia fizycznego, jak i psychicznego, powodując powolną degradację dotkniętego uzależnieniem człowieka. Dlatego rządy wielu państw na świecie decydują się na wprowadzenie szeregu uregulowań prawnych, które pozwalają na walkę z narkomanią. Narkomania – regulacje prawne – na tym zagadnieniu skoncentrujemy się w naszym artykule.

Polska członkiem Komisji Środków Odurzających ONZ

Polska od dawna jest członkiem ONZ, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od dawna jest również członkiem Komisji Środków Odurzających ON. Jest to międzynarodowy organ, który zajmuje się właśnie narkomanią. Mało kto pamięta, że w 1994 roku Polska zdecydowała się podpisać konwencję o zwalczaniu nielegalnego handlu, a także przemytu środków, które wykazują działanie uzależniające. Została ona uchwalona w roku 1988. Obecnie w naszym kraju obowiązuje ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Różnice

Każde państwo ma własne regulacje prawne dotyczące środków psychoaktywnych. Określają one kwestie związane nie tylko z konsumpcją tych środków, ale również ich produkcją, handlem, a także przechowywaniem. Niektóre państwa – takie, jak na przykład Holandia – prezentują dość liberalne podejście do narkotyków. Polska należy do państw bardziej surowych pod tym względem. W naszym kraju nie ma przyzwolenia na zażywanie środków psychoaktywnych, ich produkcję, rozprowadzanie i przechowywanie. Już za naprawdę niewielką ilość narkotyku można trafić za kratki.

Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii

W naszym kraju powołane zostało do życia Krajowe Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Jest to jednostka budżetowa, nad którą nadzór sprawuje ministerstwo zdrowia. Jej zadaniem jest między innymi opracowanie projektu, którego celem jest zapobieganie narkomanii. Biuro zajmuje się również koordynowaniem działań związanych z projektem, a także monitorowaniem tego, jak są one realizowane. Ma ono za cel doprowadzenie do ograniczenia spożycia narkotyków, co jest bez wątpienia najważniejszym zadaniem biura.

Oczekiwania społeczne

Ciekawym jest to, że społeczeństwo prezentuje dość liberalne podejście do narkotyków. Powszechne jest na przykład oczekiwanie co do zalegalizowania marihuany. Postrzegana jest ona jako substancja całkowicie bezpieczna, która pozwala się zrelaksować. Nie należy jednak oczekiwać, że w naszym kraju szybko staje się ona legalna.Narkomania to poważny problem społeczny, który przez wiele lat spychany był na margines. Dzisiaj wiemy już, że nie można go lekceważyć. Na rynku pojawiają się coraz to nowe substancje o działaniu odurzającym, które sieją prawdziwe spustoszenie w organizmach zażywających je osób. Odurzają się coraz młodsi, a pomysłowość producentów nie zna granic. Dlatego tak ważne są odpowiednie uregulowania prawne, ale również edukacja nastawiona na uświadamianie, jakie konsekwencje może nieść ze sobą zażywanie narkotyków.

Previous Co powinno znaleźć się w salonie fryzjerskim?
Next Szmaragd - charakterystyka

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Niebezpieczna szarża na kradzionym motocyklu przerwana dzięki policjantom

Policjanci gorzowskiej drogówki skutecznie eliminują z dróg piratów drogowych. Tym razem przekonał się o tym 22-letni mieszkaniec Gorzowa, który bez uprawnień na kradzionym motocyklu szarżował z prędkością 185 km/h. Został

Wiadomości 0 Comments

ĆWICZYMY, ABY BYŁO BEZPIECZNIE – DZIAŁANIA SZTABOWE NA JEZIORZE SŁAWSKIM

Policjanci ze Wschowy, wraz z innymi służbami ratowniczymi przeprowadzili działania sztabowe, zorganizowane pod kątem poszukiwania osób zaginionych. Scenariusz ćwiczeń zakładał poszukiwania dwóch mężczyzn, którzy zaginęli na wodach Jeziora Sławskiego. Dla

Wiadomości 0 Comments

14 tys. złotych zostało w autobusie – skradzione przez bezdomnego, odzyskane przez kryminalnych

Kryminalni z Komisariatu II Policji w Gorzowie Wlkp. zatrzymali 45-letniego bezdomnego, który ukradł torebkę pozostawioną wcześniej przez 79-latkę w autobusie. Kobieta wiozła w niej blisko 14 tys. zł. przeznaczonych na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź