Łuparki świdrowe – rodzaje i zastosowanie

Łuparki świdrowe – rodzaje i zastosowanie

Łuparka to przydatne urządzenie mechaniczne, które znacznie ułatwia proces łupania klocków drewnianych na poszczególne kawałki – dzięki temu urządzeniu proste jest ich szybkie i co najważniejsze sprawne rozłupywanie. W zależności od przeznaczenia łuparki i oczekiwanej mocy możemy wybrać spośród kilku typów łuparek, z których każdy różni się od pozostałych możliwości, a tym samym parametrami takimi jak rodzaj napędu czy moc.

Rodzaje łuparek – różnice konstrukcyjne

Każda łuparka posiada napęd, ale w zależności od konkretnych potrzeb użytkownika widoczne są określone różnice w budowie tych urządzeń. Przykładowo – są modele które są wyposażone w napęd który działa na bazie silnika elektrycznego z kołem pasowym lub też napędu gdzie bazą jest ciągnik rolniczy, pracujący w oparciu o wał odbioru mocy (WOM). Główną różnicą pomiędzy różnymi typami łuparek jest zasada ich działania, choć w przypadku łuparek kinetycznych i hydraulicznych – mechanizm jest bardzo podobny: blok dociskany jest do klina, który rozłupuje go na części. Różnią się one znacząco budową. Łuparki wierteł działają na zupełnie innej zasadzie, ponieważ operator lekko dociska klocek do wiertła, po czym wiertło zaczyna go ciągnąć i rozłupywać na części drewno.

Łuparki wierteł – zasady działania

Przecinaki wierteł to najczęściej spotykany typ i to one są najbardziej popularne. Wynika to z konstrukcji, możliwości i działania – zbudowana jest z prostego, ale funkcjonalnego zestawu podstawowego, na który składają się:

  • łożyska z wałem
  • wiertło o odpowiedniej średnicy – średnica od 60 do 170 mm, które dobierane jest z uwzględnieniem wielkości bloków poddawanych rozłupywaniu
  • stół roboczy – solidny fundament, na którym spoczywa cała konstrukcja łupiąca.

Łuparka to urządzenie działające dzięki zastosowaniu ruchu obrotowego – nie bez znaczenia jest również specjalna konstrukcja wspomnianej wiertarki służącej do łupania drewna.

Łuparki kinetyczne – zasady działania

Łuparki kinetyczne pozwalają na szybkie i wydajne rozłupywanie drewna, gdyż modele te wykorzystują, jak nazwa wskazuje, moc energii kinetycznej. Użytkownicy zwykle cenią rozdzielacze kinetyczne ze względu na ich cichą i szybką pracę. Łuparka tego typu działa w oparciu o układ kół zamachowych – obrabiany klocek dociskany jest do specjalnie zamontowanego klina. Dzięki zróżnicowanej mocy napędowej, a co za tym idzie zmiennemu ciśnieniu, może być używana w domu – na takie potrzeby wystarczy 5-tonowa łuparka, podczas gdy w produkcji przemysłowej może to być nawet kilkadziesiąt ton.

Łuparka kinetyczna po rozłupaniu samoczynnie chowa mechanizm zaciskowy – dzięki temu łuparka charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Prędkość łupania bloków drewna oferowana przez łuparkę kinetyczną jest porównywana z prędkością łuparki wiertarskiej.

Łuparki hydrauliczne – zasady działania

Łuparki hydrauliczne to bardziej zaawansowany typ tego urządzenia – to dobre urządzenie do zastosowania w dużych gospodarstwach i zakładach przemysłowych, gdzie rozłupujemy naprawdę duże kłody i prędkość łupania nie jest tak ważna. Oczywiście wyższa cena idzie w parze z ich wyższym stopniem zaawansowania.

Dowiedz się więcej na https://luparki-swidrowe.pl/

Previous Aparaty ortodontyczne: wszystko co powinniście wiedzieć
Next Co powinniście wiedzieć o kosmetykach mineralnych?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

WSTĄPILI W SZEREGI LUBUSKIEJ POLICJI. NOWO PRZYJĘCI JUŻ PO ŚLUBOWANIU

Lubuska Policja już po raz kolejny w tym roku zyskała nowych funkcjonariuszy. 12 adeptów z powodzeniem przeszło całą procedurę rekrutacyjną i już niebawem będzie szkolić swe umiejętności na kursie podstawowym.

Wiadomości 0 Comments

KOMENDANT WOJEWÓDZKI SPRAWDZIŁ GOTOWOŚĆ POLICJI NA WOODSTOCKU

Od poniedziałku /31 lipca/ trwa Operacja Policyjna, która ma zapewnić bezpieczeństwo wszystkich tych, którzy odwiedzą przygraniczny Kostrzyn nad Odrą by uczestniczyć w XXIII Przystanku Woodstock. Policja jako organ najbardziej odpowiedzialny

Wiadomości 0 Comments

ZARZUTY ZA KRADZIEŻ MARKOWEGO OBUWIA

Czujność i spostrzegawczość świebodzińskich policjantów podczas nocnego patrolu pozwoliły zatrzymać sprawcę kradzieży. Obywatel Ukrainy ukradł markowe obuwie z jednej z lokalnych firmy. Ich wartość to ponad cztery tysiące złotych. Skradziony

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź