Klikasz w link i… możesz stracić pieniądze

Klikasz w link i… możesz stracić pieniądze

Oszuści używają przeróżnych sposobów, aby ściągnąć przyszłe ofiary na fałszywe strony. Użytkownicy mogą być do nich kierowani poprzez linki, które dostają w sms-ach, lub e-mailach czy komunikatorach internetowych lub poprzez fałszywe sklepy internetowe. Jeżeli w porę nie zorientujemy się, że to podstęp możemy stracić nasze oszczędności.

Policjanci zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcji Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. zauważyli w ostatnim czasie wzrost aktywności oszustów, którzy podszywają się pod różne instytucje i żądają wpłaty określonej kwoty pieniędzy w wyniku niedopłaty za wykonaną wcześniej usługę. Przestępcy często podszywają się za  banki, firmy kurierskie czy też inne instytucje.

Uważajmy zatem na wszystkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot  zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wykonaniem przelewu skontaktujmy się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości. Nie otwierajmy załączników dołączonych do wiadomości e-mail wysłanych do nas przez nieznane nam osoby czy instytucje, nie pobierajmy niezweryfikowanych treści z nieznanych nam stron internetowych.

Korzystajmy więc tylko z legalnego oprogramowania, w tym oprogramowania antywirusowego. Ofiary ataków, które nie zachowają ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Pamiętajmy zatem o tych istotnych elementach aby nie paść ofiarą oszustów:

  • nie otwierajmy wiadomości e-mail od nieznanych adresatów i nie używajmy linków rozsyłanych w niechcianej poczcie (spam) oraz przez komunikatory – mogą one prowadzić do niebezpiecznych stron lub programów, użycie oprogramowania antyspamowego znacznie ogranicza ilość niechcianej poczty,
  • nie przesyłajmy drogą elektroniczną żadnych danych personalnych i innych ważnych informacji, które mogą wpaść w niepowołane ręce

 

Art.286 § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Art.287 § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Previous Właściwe zachowanie zgłaszającego - historyczna broń zabezpieczona przez policjantów
Next Ucieczka, pościg, blokada - policjanci zatrzymali kierowce po narkotykach i bez uprawnień

Może to Ci się spodoba

Gorzów na Sygnale 0 Comments

PODEJRZANI O KRADZIEŻE PALIWA ZATRZYMANI DZIĘKI WSPÓŁPRACY LUBUSKICH I DOLNOŚLĄSKICH POLICJANTÓW

Za kradzieże paliwa odpowiedzą 23-letni mężczyzna i 23-letnia kobieta z województwa dolnośląskiego. Podejrzani są oni o dokonanie co najmniej 11 czynów tego typu. Łączna kwota skradzionego mienia to około 5300

Gorzów na Sygnale 0 Comments

PONAD 30 ZARZUTÓW I ARESZT ZA PRZESTĘPSTWA NARKOTYKOWE

Prokuratura i Policja zakończyły aktem oskarżenia sprawę przeciwko dilerom narkotyków. Ponad 30 zarzutów dotyczących handlu narkotykami, posiadania substancji psychotropowych, a także pobicia i pozbawienia wolności innej osoby usłyszało dwóch podejrzanych

Gorzów na Sygnale 0 Comments

ARESZTOWANY ZA ZABÓJSTWO

Sąd aresztował na okres trzech miesięcy 29-letniego mieszkańca Międzyrzecza. Według ustaleń śledczych, to on zabił mężczyznę, z którym wcześniej pił alkohol. Za zabójstwo Krzysztofowi N. może grozić kara dożywotniego więzienia.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź