Aparaty ortodontyczne: wszystko co powinniście wiedzieć

Aparaty ortodontyczne: wszystko co powinniście wiedzieć

Każdy ortodonta wybiera z całej gamy aparatów ortodontycznych te, które jego zdaniem są najbardziej efektywne, komfortowe dla pacjenta i dają stabilne rezultaty w krótszym okresie leczenia.

Trenażery i płytki

Trenażery to specjalne dwuszczękowe ochraniacze na usta, które należy nosić na zamkniętych zębach przez 1-2 godziny w ciągu dnia i podczas snu w nocy. Termin leczenia jest indywidualny dla każdego pacjenta. Z kolei aktywator LM to dwuszczękowy ochraniacz szczęki wykonany z silikonu medycznego. Jest dobierany przez ortodontę indywidualnie dla pacjenta. Służy do korygowania złych nawyków u dzieci, uśmiechu dziąseł, wyrównania uzębienia, pomaga dziecku w prawidłowym wyrzynaniu się zębów. Skuteczny u dzieci i młodzieży z mlekiem i zgryzem mieszanym. Może być stosowany jako retainer po innych rodzajach leczenia ortodontycznego.

Płytki ortodontyczne – wykonywane indywidualnie dla konstrukcji pacjenta do korekcji zgryzu. Składają się z podstawy wykonanej z tworzywa medycznego oraz części metalowych – sprężyn klamrowych lub pierścieni ustalających do mocowania urządzenia. Płytki są używane przez naszych ortodontów do leczenia dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Płytkę należy nosić stale (jeśli jest przymocowana do zębów) lub prawie stale, zdejmując ją tylko do higieny i jedzenia.

Płytka jednoszczękowa bez śruby – służy do korekcji ustawienia poszczególnych zębów, stłoczenia, korekcji kształtu łuków zębowych, zgryzu otwartego i głębokiego.

Płytka ze śrubą do ekspansji HF posiada specjalny mechanizm przesuwny w plastikowej podstawie. Z każdym przekręceniem klucza podstawa płytki stopniowo rozszerza się, otwierając w ten sposób szew podniebienny i zwiększając wzrost górnej szczęki. W tym samym czasie zatrzymuje się wzrost dolnej szczęki. Stosowany przy wadach zgryzu mezjalnego tj. w przypadku zredukowanej górnej szczęki.

Maska

Jest to aparat ortodontyczny, który zakłada się na twarz pacjenta jak maska, z naciskiem na czoło i podbródek lub kości policzkowe. Do konstrukcji przymocowany jest metalowy łuk, a przesuwane zęby są do niej przywiązane specjalną trakcją (ligaturą). Urządzenie trzeba nosić 10-16 godzin dziennie, czas trwania zabiegu ustalany jest indywidualnie. Maska ortodontyczna przypomina okulary na twarzy, jest łatwa do zdjęcia i łatwa w pielęgnacji. Maska ortodontyczna jest używana do przesuwania jednego lub więcej zębów, korygowania wydłużenia dolnej szczęki, hamowania wzrostu jednej ze szczęk. Zabieg maską można połączyć z zabiegiem z systemem zamków.

Metalowe zamki

W systemach zamków łuk jest mocowany do zamka nie za pomocą ligatury – specjalnego drutu lub gumki, ale za pomocą zamka, który znajduje się na zamku. Łuk ślizga się swobodnie w rowku zamka, więc siły ortodontyczne w takim systemie zamków są bardzo małe i fizjologiczne. Zamki tego typu są szybsze niż klasyczny system zamków ligaturowych. Ze względu na niskie siły fizjologiczne, zamki takie mogą być stosowane w leczeniu pacjentów ze schorzeniami przyzębia. Zamki są odpowiednie dla pacjentów w każdym wieku.

Więcej informacji znajdziesz na https://e-ortodoncja.pl/ 

Previous Czym jest odtwarzacz SACD?
Next Łuparki świdrowe - rodzaje i zastosowanie

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Stomatologia estetyczna – czym jest i jakie zabiegi obejmuje?

Wygląd zębów ma bardzo duże znaczenie dla znacznej części społeczeństwa. Kiedyś, był zależny tylko od genetycznych predyspozycji i metod naturalnych. W czasach nam współczesnych istnieje estetyka uśmiechu i stomatologia estetyczna,

Life&Style 0 Comments

Wszystko, co musisz wiedzieć o laserach frakcyjnych

Wyobraź sobie, że możesz zabrać ze sobą wszystkie swoje problemy skórne – przebarwienia, blizny potrądzikowe, tępotę, drobne linie – i zedrzeć je wszystkie, aby odsłonić nową warstwę błyszczącej, zdrowej skóry.

Life&Style 0 Comments

Co to jest pracoholizm?

Zanurzają się w pracy, aby zmniejszyć lęk i że mogą się obawiać porażki. Można to odróżnić od osób, które włożyły nadzwyczajny wysiłek w ograniczony czas w realizację projektu, czy też

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź