5 etapów uzależnienia

5 etapów uzależnienia

Uzależnienie jest jedną z najczęstszych chorób psychicznych w Stanach Zjednoczonych, dotykającą miliony Amerykanów każdego dnia. Szacuje się, że 21 milionów Amerykanów w wieku co najmniej 12 lat (7,8% populacji) wymagało leczenia uzależnienia w 2016 roku, według Substance Abuse and Mental Health Services Administration.

Narodowy Instytut ds. Nadużyć Narkotyków definiuje uzależnienie jako „przewlekłą, nawracającą chorobę mózgu, która charakteryzuje się kompulsywnym poszukiwaniem i używaniem narkotyków, pomimo szkodliwych skutków”. Uzależnienie obejmuje uzależnienie od alkoholu, opioidów i nikotyny, wśród wielu innych substancji.

Uzależnienie może wpływać na relacje międzyludzkie, bezpieczeństwo ekonomiczne i zdrowie. W najbardziej drastycznych przypadkach prowadzi do śmierci. W 2015 r. Centra Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) podały, że ponad 50 000 osób w Stanach Zjednoczonych zmarło z powodu przedawkowania narkotyków, co stanowi najwyższy wskaźnik w historii. Wzrost ten jest w dużej mierze przypisywany pogarszającej się epidemii opioidów, która ogarnia społeczności w całym kraju.

Oznaki uzależnienia

Ważne jest, aby znać cykl uzależnienia i jego etapy, tak aby lekarze, przyjaciele i rodzina mogli interweniować. Podatność na uzależnienie różni się w zależności od osoby i jest uzależniona zarówno od czynników środowiskowych, jak i genetycznych, w tym zdrowia psychicznego, historii rodzinnej uzależnienia czy środowiska społecznego.

Według Krajowej Rady ds. Alkoholizmu i Uzależnienia od Narkotyków, w miarę jak uzależnienie nabiera tempa, jednostki wykazują pewne zachowania.

Należą do nich:

  • Utrata kontroli
  • Rezygnacja z hobby i aktywności
  • Słabe wyniki w szkole lub pracy
  • Niewyjaśnione problemy finansowe

Etapy uzależnienia

Pierwsze użycie

Pierwszym krokiem do uzależnienia jest wypróbowanie substancji. Może to być tak szybko jak wypicie pierwszego drinka lub zapalenie papierosa. Albo ludzie mogli używać narkotyków w przeszłości, nie rozwijając uzależnienia, ale teraz przechodzą do bardziej uzależniającej substancji.

Częścią wyzwania jest sytuacja, w której pierwsze narażenie na działanie narkotyków odbywa się za pomocą środków prawnych. Opioidy, na przykład, są często przepisywane pacjentom jako sposób radzenia sobie z uporczywym bólem. Pierwsza dawka może złagodzić ten ból tymczasowo, ale z czasem, gdy organizm przyzwyczai się do leku, ulga już nie przychodzi, czasami skłaniając osoby do podjęcia większej ilości leku, niż jest to medycznie zalecane lub poszukiwania silniejszej dawki.

Regularne użytkowanie

Kiedy ludzie stają się regularnymi użytkownikami, zaczynają wyświetlać wzór. Czasami mogą używać tylko w weekendy lub po prostu w nocy, spędzając czas z przyjaciółmi, ale często te osoby zaczną wykazywać oznaki uzależnienia, ponieważ substancja ta staje się ważniejsza w ich życiu.

Ryzykowne użycie

Wraz z pogłębiającym się użytkowaniem, ludzie mogą zacząć wykazywać niebezpieczne zachowania, takie jak jazda po pijanemu lub na haju. Substancja, o której mowa, może mieć wpływ na zdolność do osiągania sukcesów w pracy lub w szkole. Relacje z przyjaciółmi lub innymi znaczącymi osobami również mogą zacząć się pogarszać.

Zależność

Na tym etapie jednostka wypracowała sobie tolerancję na substancję i potrzebuje jej niebezpiecznej ilości, aby znów poczuć się dobrze. Ponadto odstawienie substancji na pewien czas może wywołać objawy odstawienia, takie jak skurcze mięśni, wymioty czy gorączka. Łaknienie tej substancji, zarówno fizyczne jak i psychiczne, może być intensywne.

Zaburzenie wykorzystania substancji

W tym momencie jednostki nie mogą funkcjonować w codziennym życiu bez swojej substancji z wyboru. Osoby uzależnione mogą stracić pracę, porzucić szkołę, a nawet stanąć w obliczu bezdomności. Pomimo tych znaczących konsekwencji, osoby te będą nadal nadużywać swojej substancji.

http://narkomanizm.pl/#

Previous Co to jest pracoholizm?
Next Ryż czerwony - jak gotować?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Jak wybrać odpowiedni telefon dla Seniora

Telefony komórkowe to niezbędne narzędzia – zwłaszcza dla seniorów mieszkających samotnie. Posiadanie telefonu umożliwia seniorom wzywanie pomocy w nagłych wypadkach, stymulowanie ich umysłu i zmniejszenie izolacji społecznej. Wiedza o tym,

Life&Style 0 Comments

Przygotuj swoje ciało do sezonu bikini przy pomocy nowoczesnej metody laserowej SculpSure!

Szczupła, zgrabna i idealnie wyrzeźbiona sylwetka to efekt, który możemy osiągnąć nie tylko poprzez tradycyjne metody odchudzania, lecz także dzięki specjalistycznym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Jeśli jednak zależy nam

Life&Style 0 Comments

Terapia uzależnień

Uzależnienie jest problemem, który nadal rośnie w Stanach Zjednoczonych w tempie niemal wykładniczym. Aby zwalczyć wzrost przedawkowania i uzależnienia, naukowcy, klinicyści i badacze nieustannie pracują nad nowymi sposobami radzenia sobie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź